Opařená mouka - Gofio Escaldado

Kanárská tradiční kuchyně je výborná, tak si založíme malou kuchařku. Každý, kdo zná nějaký místní recept, je vítán :-)
Odpovědět
Karel
Příspěvky: 471
Registrován: 21 led 2017, 22:34

Opařená mouka - Gofio Escaldado

Příspěvek od Karel » 03 úno 2017, 19:11

Gofio bylo základem potravy původních obyvatel Gran Canaria. Guančové ji vyráběli drcením pražených zrn ječmene a kořenů kapradin, které rostly ve skalách. Dnes je Gofio jemně mletá mouka z kukuřice nebo z fazolí. Málokdo si v současné době uvědomí, že osídlení Gran Canaria původními obyvateli bylo především ve skalách,v nadmořské výšce 800 až 1500 m.n.m. nikoliv na mořském pobřeží. Proto jsou tyto recepty nezvykle bezrybí. Guančové nebyli rybáři a z moře měli veliký respekt. My však dnes zůstaneme u zdravého rybího masa.

Ingredience
1 litr rybího vývaru ( lze i zeleninový či jiný, ale hoooodně silný) ,1 lžíce olivového oleje, 5 stroužků česneku, 1 červená cibule, 1 snítka máty, 250 g gofio ( kukuřičná nebo fazolová mouka) lze po domácku vyrobit tak, že fazole pomelete v kafemlýnku nebo rozmlátíte v robotu fakt najemno, a pak prosijete na jemném sítku, kukuřici jsem nezkoušel, fazole mám radši.

Příprava
Gofio nasypeme do hlubší misky se snítkou drcené čerstvé máty a pomalu přimícháváme horký rybí vývar, aby se zabránilo hrudkám. Eventuální záchrana při vytvoření hrudek je ponorný mixér, mám vyzkoušeno. Na oleji osmahneme červenou cibuli nasekanou na jemno a za chvíli přidáme nakrájený česnek a po zhnědnutí „smaženici“ nalijeme na umíchanou kaši a jen zlehka zamícháme. Podáváme s čímkoliv, co lze do kaše namáčet a jíst pouze rukama.

Odpovědět

Zpět na „Vaříme, aneb recepty z kanárské kuchyně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů